Linie produkcji pocisków
Pociski można wytwarzać kilkoma różnymi procesami. Mniejsze kule kalibru .22 są zwykle ołowiane i są prasowane lub formowane na zimno. Mały kawałek grubego drutu ołowianego przycina się na odpowiednią długość i formuje w kształt kuli za pomocą matrycy umieszczonej w prasie automatycznej. Dzięki tego typu zautomatyzowanemu procesowi można osiągnąć wysokie wskaźniki produkcji.
Wiele naboi do broni krótkiej i karabinowej używanych w strzelectwie zawodowym jest odlewanych konwencjonalnymi metodami. Stopiony ołów wlewa się do wnęki formy pocisku, szybko schładza, a następnie wyciąga z formy. Miejsce, w którym sonda wchodzi do wnęki (lub „wlewu”), jest odcinane podczas wydobywania pocisku.
Zarówno kule formowane na zimno, jak i odlewane można dodatkowo ulepszyć poprzez miedziowanie. W procesie powlekania elektrycznie osadza się cienka warstwa miedzi na zewnętrznej stronie pocisku, chroniąc ołów przed utlenianiem i zapewniając twardszą powierzchnię do łączenia się z rowkami lub gwintami w lufie, które nadają pociskowi obrót w celu poprawy celności. Miedź zmniejsza również zanieczyszczenie karabinu ołowiem po oddaniu strzału, dzięki czemu broń zachowuje celność nawet po oddaniu wielu nabojów.
Aby poprawić wydajność i celność pocisku, opracowano pocisk z płaszczem. Jest to rodzina pocisków, których łuska zewnętrzna jest wykonana w dużej mierze z mosiądzu lub miedzi, zwykle wypełniona ołowiem w procesie odlewania lub formowania na zimno i ma kilka różnych konfiguracji dla określonych kryteriów wydajności. Niektóre przykłady to FMJ (płaszcz w całości metalowy), JHP (wydrążony grot z płaszczem) i JSP (szpic miękki z płaszczem), każdy z takimi opcjami, jak ogon łodzi, kontrolowana ekspansja, smugacz, zapalacz i przebijanie pancerza. Mosiężna łuska zewnętrzna tych pocisków ściśle przylega do karabinu po strzale, zapewniając dokładne dopasowanie i lepszą celność. Zaprojektowany w celu dalszej poprawy celności, pocisk typu „łódzki ogon” ma zmniejszoną średnicę podstawy, aby poprawić przepływ powietrza i stabilność podczas lotu. Pociski z miękkim dziobem i wydrążonym grotem są zaprojektowane tak, aby rozszerzać się po uderzeniu w cel, aby zintensyfikować siłę uderzenia.
Specjalistyczne kule są czasami spotykane w zastosowaniach wojskowych. Pociski przeciwpancerne mogą mieć rdzeń stalowy z litego mosiądzu lub miedzi. Mogą one przeniknąć do bloków silnika i ram samolotów, uszkadzając i obezwładniając mechanizmy znajdujące się wewnątrz. Znaczniki zawierają w bazie niewielką ilość związku fosforu. Po wypaleniu fosfor zapala się i pali jasnym światłem. W nocy można je zobaczyć, jak oddalają się od stanowiska strzeleckiego w stronę celu, umożliwiając strzelcowi śledzenie pocisku w locie i dokonanie korekty celowania. Pociski zapalające zawierają niewielkie ilości magnezu, który podobnie jak fosfor pali się po zapaleniu, ale pali się dłużej i powoduje zapłon paliwa lub amunicji po trafieniu w cel.
Doświadczenie i zaawansowane technologie pozwalają nam opracowywać i dostarczać klientom niezawodne linie do produkcji pocisków.
Zespół inżynierów PILABS opracuje proces produkcyjny według wymagań klienta. Zapewnimy również optymalizację procesów, efektywność produkcyjną oraz zgodność z regulacjami bezpieczeństwa.
W naszej ofercie proponujemy również przeprowadzenie szkoleń Państwa personelu z zakresu obsługi i konserwacji urządzeń, aby zapewnić efektywną eksploatację linii i minimalizację ryzyka awarii.